AstroZSCL czyli uczniowie z Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

Grupa czterech uczniów z klasy 1 technikum informatycznego znalazła się wśród 18 drużyn z Polski, których projekt zakwalifikował się do finałowego (trzeciego) etapu międzynarodowego konkursu Astro Pi tzn. do wysłania na orbitę i uruchomienia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
W konkursie The European Astro Pi Challenge organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) przy współpracy z Fundacją Raspberry Pi wzięło udział kilkaset drużyn z całej Europy. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu eksperymentu naukowego nawiązującego do jednego z dwóch tematów: życie w kosmosie lub życie na Ziemi. Do drugiego etapy ESA wybrała tylko 271 zespołów, z czego aż 39 drużyn z Polski. Wybrane teamy musiały napisać kod, zaprogramować minikomputer Rasberry Pi i przetestować wymyślone przez siebie projekty badań. Zespół AstroZSCL czyli Dawid Różewski, Tomasz Szczygioł, Przemysław Radojewski, Łukasz Pezda pod okiem opiekunów: p. Piotra Buchty i p. Małgorzaty Szymura zgłębiali swoją wiedzę dotyczącą lotów kosmicznych, warunków panujących na orbicie i możliwości badawczych, uczyli się programowania w języku Pythona oraz testowali potencjał mikrokomputera Rasberry Pi z nakładką SenseHat i kamerą IR, który otrzymali po zakwalifikowaniu się do drugiego etapu konkursu. Dzięki temu przygotowali i zgłosili do realizacji eksperyment, którego głównym celem jest zbadanie zależności temperatury i innych parametrów od położenia stacji w Układzie Słonecznym oraz zebranie wyjątkowej kolekcji zdjęć naszej planety.
Komisja ESA oceniała m. in. wartość naukową misji, kreatywność i oryginalność oraz jej wykonalność w środowisku ISS. Kod zespołu AstroZSCL jako jeden z 18 z Polski zostanie przesłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną i uruchomiony na jej pokładzie. Drużyna będzie miała zaledwie 3 godziny na zebranie danych do swojego eksperymentu, które później zostaną przekazane do interpretacji. Dawid, Tomek, Przemek i Łukasz będą musieli przeanalizować zebrane w kosmosie dane i napisać raport o swoich odkryciach - jak prawdziwi kosmiczni naukowcy! Wyjaśnienie zdobytych informacji i prezentacja wniosków będą kluczowe dla ostatecznych wyników konkursu.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie tej niezwykłej misji orbitalnej, dzięki której Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach będzie znany nawet w kosmosie.

AstroZSCL