IX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

Już po raz IX spotkaliśmy się w Rybnickim Centrum Kultury na Powiatowym Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło", którego organizatorem był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Oddział w Mikołowie Powiatowy Zespół w Rybniku oraz Rybnickie Centrum Kultury w Rybniku.Celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, zachowanie tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych, integracja środowisk oraz promocja gmin powiatu rybnickiego, miasta Rybnika i miasta Żory. Patronat nad Imprezą objął; Prezydent Miasta Rybnika Adam Fudali, Starosta Rybnicki Damian Mrowiec oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Grzegorz Boski. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały szerokiej publiczności dziedzictwo kulturowe i kulinarne regionu, obrzędy i tradycję oraz śląski folklor. Gospodynie mogły pochwalić się własną twórczością kabaretową i wokalną, wspaniałą pomysłowością oraz dużą dozą dobrego humoru śląskiego. Swą obecnością imprezę zaszczycili poszczególni włodarze gmin i miast oraz przedstawiciele ośrodków kultury i innych instytucji państwowych wśród których byli:

• Joanna Kryszczyszyn Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika,
  • Aleksandra Chudzik Wicestarosta Starostwa Powiatowego w Rybniku,
  • Wojciech Kałuża Zastępca Prezydenta Miasta Żory,
  • Stanisław Gardoń Zastępca Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie,
  • Wiesław Janiszewski Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny,
  • Marek Bąk Wójt Gminy Jejkowice,
  • Antoni Polok Zastępca Wójta Gminy Świerklany,
  • Katarzyna Czogała Sekretarz Urzędu Gminy Lyski,
  • Irena Adamczyk Przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w Gaszowicach,
  • Mariola Czajkowska Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach,
  • Stanisław Ratajczyk Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach,
  • Andrzej Sauć Kierownik BP Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rybniku.

Po przeprowadzeniu eliminacji gminnych oraz miejskich do IX Powiatowego Turnieju KGW zakwalifikowały się następujące Koła Gospodyń Wiejskich

• KGW Bełk Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
  • KGW Żory-Baranowice Miasto Żory
  • KGW Dzimierz Gmina Lyski
  • KGW Rybnik - Gotartowice Miasto Rybnik
  • KGW Jejkowice Gmina Jejkowice
  • KGW Szczerbice Gmina Gaszowice
  • KGW Świerklany Górne Gmina Świerklany
  • KGW Żory- Osiny, Miasto Żory
  • KGW Rybnik-Ligota, Miasto Rybnik
  • KGW Pstrążna, Gmina Lyski
  • KGW Palowice, Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
  • KGW Książnice, Gmina i Miasto Czerwionka -Leszczyny
  • KGW Sumina, Gmina Lyski

Do oceny poszczególnych konkurencji powołano Jury w składzie:

• Przewodniczący Jury - Marek
  • Szołtysek – śląski pisarz, dziennikarz, historyk, autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląska
  • Członek Jury - Danuta Świerczek RCK - pracownik działu artystycznego
  • Członek Jury – Barbara Majnusz ŚODR Oddział w Mikołowie – główny specjalista ds. Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki
  • Członek Jury - Małgorzata Grzybek z Rybnika – znawca gwary śląskiej, pisze o wierze w gwarze śląskiej oraz tłumaczy.

Imprezę uświetnił występ Zespołu „Karolinki" z Jankowic oraz Zespół z „Rzuchowianki" i Miłośnicy Rydułtów. Wokalnie zaprezentował się pan Grzegorz Szyra z Lubomi oraz pan Jacek Glcel – członkowie Zespołu Miłośnicy Rydułtów. Po podsumowaniu turnieju przez organizatorów i zaproszonych gości i ogłoszeniu wyników nastąpiło wręczenie dyplomów, nagród oraz
pucharów Kołom Gospodyń Wiejskich biorących udział w turnieju. Nagrodę publiczności zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Bełk z Czerwionki-Leszczyn dla którego puchar ufundował
Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

• I nagrodę w kategorii - „Regionalne przyśpiewki związanie ze żniwami i dożynkami oraz scenka dożynkowa" otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Dzimierz - Gmina Lyski.
  • I nagrodę w kategorii - „Andrzejki" – scenka kabaretowa otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Palowic - Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny.
  • I nagrodę w kategorii - „Potrawa gospodyni - mazurek wielkanocny" otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich - Żory- Osiny.

Puchary oraz nagrody tradycyjnie ufundował Starosta Rybnicki Damian Mrowiec. Włodarze gmin i miast wręczyli również nagrody swoim KGW. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju i kultywowania pięknej gwary śląskiej.

• IX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich_1
  • Odsłon: 596